2025. szeptember 12., péntek — Vár a Baltikum! Várhatóan a kora reggeli órákban találkozunk Budapesten, a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér 2B termináljának indulási szintjén a 70. számú csomagfeladó pult előtt, ahonnan a litván fővárosba, Vilniusba repülünk. Miután felvettük bérelt autóinkat, egyenesen a városközpontba indulunk, ahol rögtön hagyományos litván ebéddel enyhíthetjük éhségünket. Ebéd után már gyalogosan fedezzük fel a legnépesebb balti főváros nevezetességeit. A kötelező látványosságok közé tartozó vilniusi székesegyház, a Litván Nagyhercegek Palotája, vagy éppen a város híres jelképe, a Gediminas torony megcsodálása után ellátogatunk a vilniusi Borostyán Múzeumba, amely bemutatja a „litván aranyként” is emlegetett borostyánkövek történetét, különlegességét. Késő délutáni kávénkat már a városon belül elterülő „Uzupio Köztársaságban” fogyasztjuk el, amely a helyi művészek kedvelt törzshelye, majd szabadprogram keretében folytathatjuk a város további kincseinek felfedezését.
Szállás: hostel (4-6 fős szobák).
2025. szeptember 13., szombat — Egy történelmi főváros és a tenger Reggeli után a Litván Nagyfejedelemség egyik fontos védelmi központjába, Trakaiba utazunk, amely rövid ideig még Litvánia fővárosa is volt. A város káprázatos szépségű várának megtekintése után ebéd következik, majd a közeli Kaunasba látogatunk, hogy a kelet-európai barokk építészet egyik zászlóshajójának számító Pažaislis Monostort csodáljuk meg. Délután egészen a Balti-tenger partjáig autózunk, hogy a híres Kur-földnyelven sétálva gyönyörködhessünk az aranyló naplementében.
Szállás: vendégház (4-5 fős szobák).
2025. szeptember 14., vasárnap — Lettország legjava Mai napunkat Litvánia egyik legismertebb zarándokhelyén, a Keresztek hegyén kezdjük, amely a litván nemzeti ellenállás és a vallásszabadság egyik legjelentősebb szimbólumává nőtte ki magát. A lelki felfrissülést követően búcsút intünk első balti országunknak és Lettország felé vesszük az irányt. Első megállónknál akár Szentpéterváron is érezhetjük magunkat, hiszen a Kurföldi Hercegség kiemelt jelenségű épületét, az egész Baltikum legnagyobb barokk palotáját ugyanaz a Francesco Bartolomeo Rastrelli tervezte, aki a Téli Palotát is. Jelgavát követően Riga felé vesszük az irányt, ahol szállásunk elfoglalása után átadhatjuk magunkat a város esti, fesztelenül laza hangulatának.
Szállás: vendégház (3-5 fős szobák). Ezen a szállásunkon egymás után két éjszakát töltünk.
2025. szeptember 15., hétfő — A Baltikum gyöngyszeme Reggelit követően Riga óvárosának felfedezésére indulunk. Elsétálunk a Feketefejűek házához, amely a rigai nőtlen kereskedők céhének, a Feketefejűek Testvériségnek központja volt, de megcsodáljuk a „3 testvért”, Riga legrégebbi lakóház komplexumát, ezenkívül Riga érsekének székhelyét, a Riga Dómot, valamint a Szent Péter templomot is, amelynek 123 m magas templomtornyából lélegzetelállító kilátás nyílik a városra. Ebédünket a Zeppelin léghajó hangárokból kialakított központi piacon fogyaszthatjuk el, ahol az olyan lett különlegességeket is megkóstolhatjuk, mint a fekete kenyér és a vörösáfonya sör. A délután folyamán ellátogatunk a rigai skanzenbe, közelebbről is megismerkedve a hagyományos balti élettel, majd hajókirándulást teszünk a város csatornahálózatán és a Daugava folyón. Az esti naplementét már a Baltikum legnagyobb könyvtárának, a Lett Nemzeti Könyvtárnak a tetejéről csodáljuk meg, majd egy igazi hagyományőrző kocsmában búcsúztatjuk a napot, ahol további lett finomságokat is megkóstolhatunk.
Szállás: vendégház (3-5 fős szobák).
2025. szeptember 16., kedd — Irány a vadon A mai nap folyamán búcsút intünk a városnak és bevetjük magunkat a lett vidékbe. Először Turaidába utazunk, amelynek vára az 1200-as évektől a rigai érsekség livóniai területének adminisztratív központja volt, majd a Gauja Nemzeti Parkba indulunk, ahol a folyó mellett vezető kellemes túra során a „balti népek nemzeti sportját”, a gombászást is kipróbálhatjuk. A kellemesen fárasztó túrát szállásunkon pihenjük ki, ahol a grillvacsorát követően akár hajnalig élvezhetjük a hagyományos balti szaunázást és dézsafürdőzést.
Szállás: vendégház (4-6 fős szobák).
Gyalogtúra: táv 10 km; szint: fel 300 m, le 300 m.
2025. szeptember 17., szerda — 🇪🇪 Ma ismét egy újabb ország felfedezésére vállalkozunk, mikor Lettországból Tartuba, az észtek egyik legnagyobb egyetemvárosába autózunk. A déli órákban érünk a városba, így az Észtországgal való ismerkedést rögtön a helyi gasztronómia felfedezésével kezdhetjük. Ebéd után a Tartui Egyetem múzeumában alaposabban is megismerkedünk a város történetével, majd a botanikus kertben élvezhetjük a legészakibb balti ország nyugodt hangulatát. Szállásunk elfoglalása után szabadprogram keretében barangolhatjuk be Tartu zegzugos utcácskáit.
Szállás: hostel (3-5 fős szobák).
2025. szeptember 18., csütörtök — Mocsár és orosz határvidék Ezen a napon ismét a természeté a főszerep. A Tartutól északra fekvő Endla természetvédelmi területre utazunk, amely kiterjedt mocsárvidékének köszönhetően vált híressé. Az itt tett túránk során olyan védett állatokkal találkozhatunk, mint a szirti sas vagy a halászsas, kis szerencsével pedig akár különleges orchideákat is láthatunk. A túrát követően ismét autóba szállunk, hogy egészen Észtország északi csücskéig, az orosz-észt határra utazzunk Narva várához. Miután bejártuk a várat ellátogatunk a város határát nyaldosó Finn-öbölhöz is, ahol a bátrabbak akár meg is mártózhatnak a hűsítő habokban.
Szállás: hostel (3-6 fős szobák).
Gyalogtúra: táv 8 km; szint: fel 280 m, le 280 m.
2025. szeptember 19., péntek — Az „öblök földje” Mivel a természetből sosem elég, reggel a Baltikum legrégebbi nemzeti parkjába, a Lahemaa Namzeti Parkba utazunk, amely megérdemelten kapta a lahemma, vagyis az „öblök földje” elnevezést. Az észt partvonalon húzódó területet a számtalan öböl mellett lápvilág és vízesések gazdagítják, nem beszélve a parkban élő jávorszarvasokról, hódokról, vagy épp barnamedvékről. Kellemes túránk során kigyönyörködjük magunkat a nemzeti park csodálatos látványában, majd a Jagala vízeséshez gurulunk, ahol ismét van lehetőség egy frissítő mártózásra. Az esténket már Tallinban töltjük, ahol szállásunk elfoglalása után barangolhatunk az észt fővárosban.
Szállás: hostel (6 fős szobák). Ezen a szállásunkon egymás után két éjszakát töltünk.
Gyalogtúra: táv 16 km; szint: fel 170 m, le 170 m.
2025. szeptember 20., szombat — A Balti-tenger gyöngyszeme Tallin felfedezését az Észt Tengerészeti Múzeumban kezdjük, amelyet még az orosz I. Nagy Péter cár építtetett — eredetileg hidroplánkikötőnek. Utunk következő állomása a város fölé magasodó, a Toompea dombra épült hagymakupolás Alekszander Nyevszkij székesegyház. A szakrális hely megtekintése mellett így a város látképében is van lehetőségünk gyönyörködni. A dombról kis séta után máris a „Kiek in de Kök”-be érkezünk, amely Tallin leghíresebb védműve és egyben Tallin Városi Múzeuma is. Az ágyútorony neve szó szerint „nézz be a konyhába”, amelyet robosztus, magas jellegéről kapott, hiszen fentről könnyedén el lehetett látni a környező házakba, de egészen a Tallini-öbölig is, így már messziről észrevehették a várost veszélyeztető fenyegetéseket.
Szállás: hostel (6 fős szobák).
2025. szeptember 21., vasárnap — Näeme varsti, a legközelebbi viszontlátásra! Utolsó napunkat az öböl menti Kalemaja negyedben kezdjük. A korábban a halászat központjaként funkcionáló terület színes házainak és gazdag kulturális életének megcsodálása után észt ételkülönlegességekkel kényeztethetjük magunkat, majd az I. Péter cár által építtetett Kadriorg Palotához autózunk, amelynek lenyűgöző barokk stílusú épülete mellett csodálatos kertjét is érdemes bejárni. Miután egy utolsót szippantottunk a frissítő balti levegőből a repülőtérre indulunk, ahol leadjuk bérelt autóinkat és Bécsbe repülünk. Várhatóan a kora esti órákban érkezünk érkezünk az osztrák fővárosba, ahonnan transzferbuszunkkal Budapestre utazunk.
Nyilatkozat Az időjárás, a politikai és járványügyi helyzet, valamint közlekedési nehézségek befolyásolhatják a túra programját. A repülőjáratok pontos indulásától függően az első és utolsó napok programja némileg módosulhat. Az utazás során a csoport minden tagjától elvárható a túravezető útmutatásának követése. A túravezető igen indokolt esetben fenntartja a jogot az utazás programjának kis mértékű megváltoztatására, ha az időjárás, közlekedési nehézségek, politikai viszonyok, járványügyi intézkedések vagy más, előre nem látható vis maior esetek megkívánják. Előfordulhat, hogy a program változásából vagy bővüléséből kifolyólag olyan látnivalót érintünk, olyan programon veszünk részt, vagy olyan szolgáltatást veszünk igénybe, ami az előzetes tervekben nem szerepelt, így ezen tájékoztató sem tartalmazza. Az ilyen esetben felmerülő pótlólagos költség a résztvevőket terheli, a programon való részvétel azonban választható.
Csomagolás Feladott poggyászt nem viszünk magunkkal. Mindenki két darab kézipoggyászt hozhat, melyek maximális mérete 55×40×20 cm illetve 40×30×20 cm, súlyuk (összesen) maximum 12 kg lehet! Ezekben mindennek benne kell lennie, tehát nem hozható pluszban sem fényképezőgép, sem laptop, sem retikül, sem övtáska, semmi! Rendkívül fontos, hogy ezeket a korlátokat ne lépjük át, mert nagyon szigorúan veszik őket, és túllépésükkor megtagadják az adott csomag szállítását! Amikor felszállsz a repülőre, ne legyen sem nálad, sem a kézipoggyászban semmilyen szúró-vágó eszköz, éles vagy tűzveszélyes tárgy, mert ezeket a repülőtér munkatársai elveszik. A kézipoggyászban folyadék maximum 100 ml-es kiszerelésben lehet (tehát pl. egy félig üres 200 ml-es tusfürdő NEM oké, egy teli 100 ml-es viszont igen). Minden folyadéknak számít, ami nem teljesen szilárd (fogkrém, kézkrém, naptej stb.). Ezeket mind együtt bele kell tenni egy maximum 1 liter űrtartalmú zárható zacskóba, és úgy a kézipoggyászba. Előfordulhat, hogy nagyobbik kézipoggyászunkat a beszállókapunál elveszik, és a repülőgép csomagterében szállítják; ebben az esetben értékeinket (pl. fényképezőgép, pénztárca) kisebb kézipoggyászunkban magunkkal vihetjük a fedélzetre. További információk, részletes tájékoztatás a [www.bud.hu] oldalon.
Egészség és biztosítás Ajánlott gyógyszerek: Láz- és fájdalomcsillapító, görcsoldó, hasmenés elleni szer, ragtapasz, sebfertőtlenítő szer, fásli.
Egészségügyi ellátás & biztosítás: A balti országokban érvényes az ingyenes Európai Egészségbiztosítási Kártya, ezt mindenkinek kötelező kiváltania és magával hoznia! Ha úgy érzed, hogy ezenfelül is szükséged van egészségügyi- és balesetbiztosításra, azt akár honlapunkon, jelentkezés után is meg tudod kötni. Ezt a Részvételi díj nem tartalmazza!
Oltások: Kötelező oltás nincs. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlja, hogy minden utazó legyen beoltva a Magyarországon kötelező védőoltásokon felül di-per-te-polio, HPV és szezonális influenza ellen is, úti céljától függetlenül. További ajánlott oltások: covid-19.
Elektromos áram A balti országokban a Magyarországon megszokott feszültség és aljzat használatos. Eszközeink akkumulátorait szállásainkon feltölthetjük.
Étel, ital Utazásunk szervezetten önellátó, ami azt jelenti, hogy szánunk időt vásárlásra a piacokon vagy élelmiszerboltokban. Ebédelni és vacsorázni pedig szinte minden esetben lesz lehetőségünk helyi alsó- vagy középkategóriás éttermekben, illetve utcai árusoknál. A helyi árszint némileg magasabb az itthoni árakhoz képest, egy átlagos étteremben kb. 15-20 euróért étkezhetünk. A vezetékes ivóvíz mindenhol biztonságosan fogyasztható az út során, így nincs szükség ásványvíz vásárlására, kulacsot viszont érdemes magunkkal hozni.
Fenntarthatóság Élménytúráinkat a fenntartható turizmus jegyében szervezzük, melynek nyomon követéséhez két mutatót is bevezettünk. Minden utunkra kiszámoltuk, hogy egy utasunk nyomán naponta körülbelül mennyi szén-dioxid egyenértékű károsanyag kerül a levegőbe — és ezt a kibocsátást teljes egészében ellensúlyozzuk is a WWF erre a célra szakosodott partnerén keresztül, 2025-ben megújulóenergia-projektek támogatásával. A Fenntartható Élmény Mutató (F.É.M.) segítségével pedig olyan további tényezők alapján vizsgáltuk élménytúráink fenntarthatóságát, mint például az utazás helyszíne és ideje, a szállások, étkezések és programok mikéntje. Tőled is magas fokú környezettudatosságot várunk el, hiszen élménytúráinkat választva Te is csatlakozol célunkhoz: egy élhetőbb világ létrehozásához. „Qalandbullánk” segítségével megtudhatod, melyek azok a területek, ahol kiemelkedő szükségünk van együttműködésedre, illetve milyen elköteleződéseket várunk el Tőled.
Gyalogtúrák Utazásunk három hosszabb túrát tartalmaz, de azok se szintben, se technikailag nem terhelőek, átlagos erőnléttel bárki számára teljesíthetőek. Ezeken felül inkább csak hosszabb-rövidebb városi sétákra kell számítanunk.
Időjárás A balti államokban ebben az időszakban nappal 12-15°C közötti maximum hőmérsékletre számíthatunk, esténként pedig jelentősen lehűlhet, így meleg öltözékkel is készüljünk. Csapadékra számítani kell, mindenképpen hozzunk magunkkal esőkabátot vagy esernyőt!
Kommunikáció A hivatalos nyelv Litvániában a litván, Lettországban a lett, Észtországban pedig az észt, ám oroszul is sokan beszélnek anyanyelvi szinten. Ennek ellenére leginkább az angol nyelvet használhatjuk. Litvánia, Lettország és Észtország része a szabályozott roaming díjszabásnak. Időeltolódás: +1 óra.
Létszám Minimum létszám: 6 fő. Ennél kevesebb jelentkező esetén nem tudjuk elindítani a túrát! Maximum létszám: 8 fő.
Szállások Utazásunk során öt éjszakát hostelekben, négyet pedig vendégházakban töltünk. Előfordulhat, hogy nem mindenkinek jut azonos minőségű fekhely; emletes ágyas elhelyezésre is számítani kell.
Szükséges felszerelés Legalább a hazaérkezés napjáig érvényes személyazonosító igazolvány vagy útlevél, Európai Egészségbiztosítási Kártya, esőkabát/esernyő, papucs, fürdőruha, törölköző, gyógyszereid, tisztasági csomag, zárt cipő, melegebb öltözet, kishátizsák, kulacs, kézfertőtlenítő gél.
Tolerancia, viselkedés Az utazás mind fizikailag, mind szellemileg megterhelő és fárasztó tevékenység; ilyen esetben a résztvevők könnyen közelebb kerülhetnek mentális tűréshatárukhoz. Nem szabad elfelejtenünk azonban, hogy bárhol járunk, vendégek vagyunk, ahol ennek megfelelően, kulturáltan kell viselkednünk. Amint megérkezünk utazásunk helyszínére, azonnal egy más kultúrkörben találjuk magunkat, ahol a mienktől teljesen eltérő szokások, világnézet, életritmus, és értékrend van érvényben. Ezekkel szemben kellő toleranciával kell viseltetnünk! Az eltérő mentalitás miatt a helyiektől nem szabad ugyanazt a rugalmasságot várnunk, mint amit esetleg idehaza megszoktunk. A résztvevőknek utastársaikkal szemben is kellő toleranciával kell lenniük, mivel nincs olyan ok, ami bárkit feljogosítana arra, hogy elrontsa, megnehezítse vagy ellehetetlenítse a csoport bármely tagjának utazását, kikapcsolódását. Az út során váratlan helyzetek adódhatnak, amelyek szintén megfelelő toleranciát kívánnak az utazóktól. Ilyen esetekben kívánatos a pozitív hozzáállás és az új helyzetek megértő elfogadása. A túravezető természetesen mindent megtesz annak érdekében, hogy a váratlan helyzetekből a lehető legjobb eredmény szülessen, emellett azonban a résztvevőktől is elvárható bizonyos alkalmazkodóképesség és csapatszellem. A dohányzóknak tekintettel kell lenniük nemdohányzó társaikra és tilos szemetelniük.
Túravezetés A túravezető feladata, hogy a csoportot koordinálja és a megfelelő helyszínekre eljuttassa, a programokat megvalósítsa, a felmerülő problémákat megoldja, elősegítse a közösségépítést, és mindenben a segítségedre legyen. Nem feltétlenül csak olyan országba vezet túrát, melynek beszéli az általánosan használt nyelveit, de biztosan megtalálja a megfelelő kommunikációs formát az út lebonyolításához. Nem várható el tőle a meglátogatott helyszínek mélyreható történelmi vagy művészettörténeti ismerete, így korlátozott idegenvezetésre számíts — melyet nyugodtan egészíts ki saját ismereteiddel!
Utazás és közlekedés Diszkont légitársaságokkal repülünk Budapest — Vilnius és Tallin — Bécs útvonalon. Amennyiben a jelzettől eltérő repülőtérről indulunk / repülőtérre érkezünk, az eredeti városból / városba felár nélkül transzfert biztosítunk. Ételt, italt a repülőjáratokon nem kapunk, érdemes a kézipoggyászban néhány szendvicset magunkkal hozni. A balti országokon belül bérelt autókkal vagy kisbuszokkal közlekedünk. Előfordulhat, hogy egymástól eltérő típusú és felszereltségű járműveket kapunk.
Útiokmányok Magyar állampolgárok érvényes útlevéllel vagy érvényes kártya formátumú személyazonosító igazolvánnyal utazhatnak a balti országokba.
Valuta A balti országok hivatalos fizetőeszköze az euró (1 EUR = kb. 410 HUF). Készpénz kivitele célszerű euró formájában, a legtöbb helyen azonban bankkártyával is fizethetünk. Ajánlott költőpénz: kb. 300-320 euró (étkezésre és apróságokra).
További tudnivalók A további tudnivalókat a Qalandar Kft. honlapján [www.qalandar.hu] elérhető Utazási Szerződés tartalmazza.