2025. augusztus 14., csütörtök — Balkán életérzés Várhatóan a kora délutáni órákban találkozunk a Liszt Ferenc Repülőtér 2B termináljának indulási szintjén a 70. számú csomagfeladó pult előtt, ahonnan közvetlen járattal Szófiába repülünk. Landolást követően felvesszük bérelt autóinkat és a Rila hegység lábánál fekvő szálláshelyünkre indulunk.
Szállás: vendégház (3-5 fős szobák).
2025. augusztus 15., péntek — A Rilai Hét tó ösvényein Reggel autóba szállunk és rövid kanyargást követően elérjük Panicsiste liftállomását. A felvonó hamar 2100 méteres magasságba repít minket, hogy szinte az egész napot a Rilai Nemzeti Park területén tölthessük. Túránk a rilai hét tó mentén vezet egyre magasabbra. Lépésről lépésre bukkannak fel előttünk a lépcsőzetesen elhelyezkedő, kristálytiszta vizű tengerszemek. Leereszkedés előtt egy menedékház teraszán kóstolhatjuk meg a tipikus bolgár hegyi kosztot. Túránk után a hegységet megkerülve, annak gyomra felé vesszük az irányt, hogy a Rila patak völgye feletti dombok borászatainak egyikében jutalmazzuk meg magunkat a fárasztó nap után. Estére egy kis hegyi faluba érkezünk.
Szállás: vendégház (3-6 fős szobák).
Gyalogtúra: táv 8 km; szint: fel 400 m le 400 m.
2025. augusztus 16., szombat — Barlangsír és homokpiramis Bemelegítésként már reggel a Rila-hegység mélyére hatolunk, hogy a látványos sziklafalakkal övezett mezőn fekvő, két házat számláló Kirilova Poljanaban igyunk egy tízórai kávét. Visszafelé ereszkedve felsétálunk a kolostoralapító, Rilai Szent János közeli barlangsírjához. A vadonból kifelé természetesen megállunk még Bulgária egyik jelképénél, a közel 1200 méter magasan fekvő, vörös és fekete mintákkal díszített, gyönyörű kupolákkal rendelkező Rilai kolostornál. Az ezer éve alapított kolostor az öt évszázadnyi török uralmat is átvészelte, a nemzeti ébredés korában pedig jelentős kulturális központtá vált, amit kívülről erődszerű falai, belülről élénk kerengői és a templom freskói között sétálva könnyű átélni – miközben fotóinkhoz a Rila-hegység 2500 méter feletti vonulatai adnak páratlan hátteret. Sétálunk egy rövidet a lélegzetelállító kilátással bíró, tizenöt lelket számláló Padala faluban, melynek festői lankái jelentős partizáneseményeknek voltak tanúi egykor. Ezeket kicsit közelebbről is megnézzük, a Padala és Rila település közötti sziklák közt folydogáló patak kalandos vízesés tanösvényét megmászva. Innen egy negyed óra vezetéssel (és még ugyanennyi lábmunkával) érjük el a szomszédos Sztob falu sárgás-vöröses látványos homokpiramisait. Estére visszakanyargunk előző napi szállásunkra, ahol friss pisztránggal enyhítjük a fáradalmakat.
Szállás: vendégház (3-6 fős szobák). Gyalogtúra: táv 3 km; szint: fel 100 m, le 100 m.
2025. augusztus 17., vasárnap — Szófiai forgatag Reggelit követően elbúcsúzunk a kanyargós rilai utaktól és a hegységtől, a főváros felé vesszük az irányt. Első állomásunk Bojana: a Vitosa hegy és Szófia találkozásánál évszázados fenyők tövében megbújó templom XI. századi freskókat rejt! Innen kanyargós utakon jutunk fel a fővárosiak kedvelt piknikhelyére, az Aranyhidaknak nevezett kőgörgeteghez, ahol az egyik menedékház teraszán elköltjük korai ebédünket (igazán bátrak próbálkozhatnak akár tejszínes pacallevessel is). Szófiába leérkezve nyakunkba vesszük a közel hétezer(!) éve lakott várost: felfedezzük, mik rejlenek a zajos éttermek mögött, s a szűk utcákon kanyargó villamosok között. Római kori romok mellett elsétálva egy szovjet mintára felhúzott monumentális épület udvarán bekukkantunk a IV. századi Szent György templomba, majd belesünk a jelentős muszlim lakosságot kiszolgáló Banya Basi mecsetbe, ami egy kőhajításra van Európa harmadik legnagyobb zsinagógájától... Az orosz felszabadító hadsereg tiszteletére Alekszandr Nevszkinek elnevezett patriarchális székesegyházban megtekintjük a kriptatérben kialakított csodálatos ikonkiállítást, majd elköltjük búcsúvacsoránkat. Az esti órákban metróra szállunk és a reptér felé vesszük az irányt. Repülőnk az időeltolódásnak köszönhetően szinte azonnal, várhatóan a kora esti órákban meg is érkezik Budapestre.
Nyilatkozat Az időjárás, a politikai és járványügyi helyzet, valamint közlekedési nehézségek befolyásolhatják a túra programját. A repülőjáratok pontos indulásától függően az első és utolsó napok programja némileg módosulhat. Az utazás során a csoport minden tagjától elvárható a túravezető útmutatásának követése. A túravezető igen indokolt esetben fenntartja a jogot az utazás programjának kis mértékű megváltoztatására, ha az időjárás, közlekedési nehézségek, politikai viszonyok, járványügyi intézkedések vagy más, előre nem látható vis maior esetek megkívánják. Előfordulhat, hogy a program változásából vagy bővüléséből kifolyólag olyan látnivalót érintünk, olyan programon veszünk részt, vagy olyan szolgáltatást veszünk igénybe, ami az előzetes tervekben nem szerepelt, így ezen tájékoztató sem tartalmazza. Az ilyen esetben felmerülő pótlólagos költség a résztvevőket terheli, a programon való részvétel azonban választható.
Csomagolás Feladott poggyászt nem viszünk magunkkal. Csak és kizárólag 1 darab kézipoggyászt hozhatsz magaddal, melynek maximális mérete 40×30×20 cm lehet! Ebben mindennek benne kell lennie, tehát nem lehet pluszban sem fényképezőgép, sem laptop, sem retikül, sem övtáska, semmi! Rendkívül fontos, hogy ezeket a korlátokat ne lépjük át, mert nagyon szigorúan veszik őket, és túllépésükkor megtagadják az adott csomag szállítását! Amikor felszállsz a repülőre, ne legyen sem nálad, sem a kézipoggyászban semmilyen szúró-vágó eszköz, éles vagy tűzveszélyes tárgy, mert ezeket a repülőtér munkatársai elveszik. A kézipoggyászban folyadék maximum 100 ml-es kiszerelésben lehet (tehát pl. egy félig üres 200 ml-es tusfürdő NEM oké, egy teli 100 ml-es viszont igen). Minden folyadéknak számít, ami nem teljesen szilárd (fogkrém, kézkrém, naptej stb.). Ezeket mind együtt bele kell tenni egy maximum 1 liter űrtartalmú zárható zacskóba, és úgy a kézipoggyászba. A repülőn minden nagyon drága, ezért a folyadékellátást úgy oldjuk meg, hogy a kézipoggyászába mindenki betesz egy teljesen üres kulacsot, amelyet a biztonsági ellenőrzés után a tranzit mosdójában megtöltünk vízzel (ez teljesen legális!). További információk, részletes tájékoztatás a [www.bud.hu] oldalon.
Egészség és biztosítás Ajánlott gyógyszerek: Láz- és fájdalomcsillapító, görcsoldó, hasmenés elleni szer, ragtapasz, sebfertőtlenítő szer, fásli.
Betegségek: Az itthon megszokottól eltérő táplálkozás és az itthon ismeretlen baktériumok, vírusok okozhatnak hasmenést, kisebb rosszullétet.
Egészségügyi ellátás & biztosítás: Bulgáriában érvényes az ingyenes Európai Egészségbiztosítási Kártya, ezt mindenkinek kötelező kiváltania és magával hoznia! Ha úgy érzed, hogy ezenfelül is szükséged van egészségügyi- és balesetbiztosításra, azt akár honlapunkon, jelentkezés után is meg tudod kötni. Ezt a Részvételi díj nem tartalmazza!
Oltások: Kötelező oltás nincs. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlja, hogy minden utazó legyen beoltva a Magyarországon kötelező védőoltásokon felül di-per-te-polio, HPV és szezonális influenza ellen is, úti céljától függetlenül. További ajánlott oltás: covid-19.
Elektromos áram Bulgáriában a Magyarországon megszokott feszültség és aljzat használatos. Szállásainkon lesz lehetőségünk eszközeink akkumulátorainak feltöltésére, de a biztonság kedvéért érdemes autóstöltőt és powerbanket magunkkal hozni.
Étel, ital A reggeliket a Részvételi díj tartalmazza. Utazásunk szervezetten önellátó, ami azt jelenti, hogy mindig szánunk időt vásárlásra a helyi élelmiszerboltokban vagy piacokon, sőt számos alkalommal étkezhetünk éttermekben is. A bulgáriai árszint némileg alacsonyabb az itthon megszokottnál. Alsó-középkategóriás éttermekben kb. 10-15 euróért étkezhetünk. A szállásokon vagy azok közelében mindig találunk megfelelő étkezési lehetőségeket, ám számítanunk kell rá, hogy a hegyvidéki területeken a választék szűkös lesz. A vezetékes ivóvíz mindenhol biztonságosan fogyasztható az út során, így nincs szükség ásványvíz vásárlására, kulacsot viszon érdemes magunkkal hoznunk.
Fenntarthatóság Élménytúráinkat a fenntartható turizmus jegyében szervezzük, melynek nyomon követéséhez két mutatót is bevezettünk. Minden utunkra kiszámoltuk, hogy egy utasunk nyomán naponta körülbelül mennyi szén-dioxid egyenértékű károsanyag kerül a levegőbe — és ezt a kibocsátást teljes egészében ellensúlyozzuk is a WWF erre a célra szakosodott partnerén keresztül, 2025-ben megújulóenergia-projektek támogatásával. A Fenntartható Élmény Mutató (F.É.M.) segítségével pedig olyan további tényezők alapján vizsgáltuk élménytúráink fenntarthatóságát, mint például az utazás helyszíne és ideje, a szállások, étkezések és programok mikéntje. Tőled is magas fokú környezettudatosságot várunk el, hiszen élménytúráinkat választva Te is csatlakozol célunkhoz: egy élhetőbb világ létrehozásához. „Qalandbullánk” segítségével megtudhatod, melyek azok a területek, ahol kiemelkedő szükségünk van együttműködésedre, illetve milyen elköteleződéseket várunk el Tőled.
Gyalogtúrák Utazásunk során csupán egy közepes nehézségű túrára kell számítanunk, mely nagyjából 8 km hosszú, 400 m szintemelkedéssel. Bejáratott, kényelmes túrabakancs ajánlott. Ezen kívül csak hosszabb-rövidebb sétákra kell számítani.
Időjárás Bulgáriában ebben az időszakban nappal 22-27°C közötti hőmérsékletre számíthatunk, ám éjszaka és a hegyvidéki területeken hűvösebb lehet. Esővel és széllel is számolnunk kell, mindenképpen hozzunk magunkkal esőkabátot!
Kommunikáció A hivatalos nyelv a bolgár; ezen kívül leginkább angolul vagy oroszul értethetjük meg magunkat. Bulgária része a szabályozott roaming díjszabásnak. Időeltolódás: +1 óra.
Létszám Minimum létszám: 8 fő. Ennél kevesebb jelentkező esetén nem tudjuk elindítani a túrát! Maximum létszám: 15 fő.
Szállások Utazásunk mind a három éjszakáját vendégházak 3-6 fős szobáiban töltjük. Előfordulhat, hogy egyes szállásokon nem mindenkinek jut azonos minőségű fekhely; franciaágyas elhelyezésre is számítani kell. Hálózsák nem szükséges.
Szükséges felszerelés Legalább a hazaérkezés napjáig érvényes személyazonosító igazolvány vagy útlevél, Európai Egészségbiztosítási Kártya, esőkabát, törölköző, fürdőruha, papucs, gyógyszerek, bejáratott túrabakancs, széldzseki, melegebb öltözet, kishátizsák, kézfertőtlenítő gél, füldugó. Vallási épületek látogatásakor hosszú öltözék, valamint — nők esetében — fejkendő szükséges.
Tolerancia, viselkedés Az utazás mind fizikailag, mind szellemileg megterhelő és fárasztó tevékenység; ilyen esetben a résztvevők könnyen közelebb kerülhetnek mentális tűréshatárukhoz. Nem szabad elfelejtenünk azonban, hogy bárhol járunk, vendégek vagyunk, ahol ennek megfelelően, kulturáltan kell viselkednünk. Amint megérkezünk utazásunk helyszínére, azonnal egy más kultúrkörben találjuk magunkat, ahol a mienktől eltérő szokások, világnézet, életritmus, értékrend van érvényben. Ezekkel szemben kellő toleranciával kell viseltetnünk! Az eltérő mentalitás miatt a helyiektől nem szabad ugyanazt a rugalmasságot várnunk, mint amit esetleg idehaza megszoktunk. A résztvevőknek utastársaikkal szemben is kellő toleranciával kell lenniük, mivel nincs olyan ok, ami bárkit feljogosítana arra, hogy elrontsa, megnehezítse vagy ellehetetlenítse a csoport bármely tagjának utazását, kikapcsolódását. Az út során váratlan helyzetek adódhatnak, amelyek szintén megfelelő toleranciát kívánnak az utazóktól. Ilyen esetekben kívánatos a pozitív hozzáállás és az új helyzetek megértő elfogadása. A túravezető természetesen mindent megtesz annak érdekében, hogy a váratlan helyzetekből a lehető legjobb eredmény szülessen, emellett azonban a résztvevőktől is elvárható bizonyos alkalmazkodóképesség és csapatszellem. A dohányzóknak tekintettel kell lenniük nemdohányzó társaikra és tilos szemetelniük.
Túravezetés A túravezető feladata, hogy a csoportot koordinálja és a megfelelő helyszínekre eljuttassa, a programokat megvalósítsa, a felmerülő problémákat megoldja, elősegítse a közösségépítést, és mindenben a segítségedre legyen. Nem feltétlenül csak olyan országba vezet túrát, melynek beszéli az általánosan használt nyelveit, de biztosan megtalálja a megfelelő kommunikációs formát az út lebonyolításához. Nem várható el tőle a meglátogatott helyszínek mélyreható történelmi vagy művészettörténeti ismerete, így korlátozott idegenvezetésre számíts — melyet nyugodtan egészíts ki saját ismereteiddel!
Utazás és közlekedés Diszkont légitársaságokkal repülünk Budapest — Szófia — Budapest útvonalon. Amennyiben a jelzettől eltérő repülőtérről indulunk / repülőtérre érkezünk, az eredeti városból / városba transzfert biztosítunk. Ételt, italt a repülőjáratokon nem kapunk, ezért érdemes a kézipoggyászban néhány szendvicset magunkkal hoznunk. Bulgárián belül bérelt autókkal közlekedünk. Előfordulhat, hogy egymástól eltérő típusú és felszereltségű bérautókat kapunk.
Útiokmányok Magyar állampolgárok érvényes útlevéllel vagy érvényes személyazonosító igazolvánnyal utazhatnak Bulgáriába.
Valuta Bulgária hivatalos fizetőeszköze a leva (1 BGN = kb. 210 HUF). Készpénz kivitele javasolt euró formájában (melyet Szófiában válthatunk át levára); bankkártyával kevés helyen fizethetünk. Ajánlott költőpénz: kb. 130 euró (étkezésre és apróságokra).
További tudnivalók A további tudnivalókat a Qalandar Kft. honlapján [www.qalandar.hu] elérhető Utazási Szerződés tartalmazza.