2025. május 23., péntek — Érkezés a Juh szigetekre Várhatóan a délelőtti órákban találkozunk a Liszt Ferenc Repülőtér 2B terminálon a 70. számú csomagfeladó pult előtt. Átszállást követően Feröer nemzeti légitársaságával, az Atlantic Airways-zel Vágarba repülünk, hogy a kora esti órákban érkezzünk meg a szigetcsoporthoz. A levegőből látszódik igazán a fjordok által tizennyolc szigetre osztott táj, melyből hatra mi is ellátogatunk utunk során. Érkezésünk után felvesszük bérelt autóinkat, s a fővárosba, Tórshavnba utazunk. Elfoglaljuk szállásunkat, az este további részét pedig ismerkedéssel, pihenéssel töltjük.
Szállás: vendégház (2-3 fős szobák). Ezen a szállásunkon egymás után négy éjszakát töltünk.
2025. május 24., szombat — Tó az óceán felett és lundák minden mennyiségben Reggeli után kisebb autózást követően felkeressük a boszorkány ujja sziklaképződményt, majd az egyik leglátványosabb túraútvonallal folytatjuk a kirándulást. Miðvágur településen hagyjuk autóinkat és gyalogosan indulunk útnak. A Sørvagsvatn tó mentén haladunk végig, ami 32 méterrel fekszik a tenger felett, de vigyáznunk kell, nehogy a tóban élő Nix elraboljon minket! Első megállónk a Traelanipa (Rabszolga) szikla, majd továbbhaladva megcsodáljuk a Bøsdalafossur vízesést, ami a tavat az óceántól elválasztó földszakasznál található. Ugyanazon az úton térünk vissza járműveinkhez és Sørvágur városa felé vesszük az irányt, ahol lehetőség lesz harapnivalót magunkhoz venni. Innen hajóra szállva átmegyünk a mindössze 8 állandó lakossal büszkélkedő Mykines szigetre, mely Feröer legnyugatibb pontja és egyben az egyik legkisebb területű lakott sziget. Vezetett túrán veszünk részt, ahol először megismerkedünk a helyi mindennapi élettel, majd a hegygerincre felmászva, testközelből fotózhatjuk a lundákat, a szigetek jellegzetes madarait. Mintegy százhuszonötezer lunda költ itt május elejétől novemberig — fontos, hogy csak a kijelölt útvonalon közlekedhetünk, mivel a lundák a fűben fészkelnek! Visszatérve Vágar szigetre, ellátogatunk Gásadalur településre, ami 2006 óta közelíthető meg autóval, ugyanis ekkor fúrták ki az alagutat a Knúkarnir hegy alatt. Napunk zárásaként elsétálunk a legismertebb vízeséshez, a Múlafossurhoz, majd visszatérünk szállásunkra.
Szállás: vendégház (2-3 fős szobák).
Gyalogtúra: táv 15 km; szint: fel 300 m, le 300 m.
2025. május 25., vasárnap — Nincs idő meghalni! A mai napon három szigetet fedezünk fel: Borðoy-t, Kalsoy-t és Eysturoy-t. Napunkat Leirvík városban kezdjük: megtekintjük a tengerbe odaveszett embereknek felállított emlékművet. Ide a világ egyetlen víz alatti körfogalmán át vezet az út. Több autópálya is az óceán alatt halad, lerövidítve a közlekedésre szánt időt, a sokszor egy sávos, szűk közutak helyett. Következő állomásunk az ország második legnagyobb városa, Klaksvík. Nevének eredete végtelenül egyszerű: klaks 'hegyek', míg 'vík' öböl jelentéssel bír, hiszen a város két hegy közötti öbölben fekszik. Kompra szállunk, és átutazunk Kalsoy szigetére. (Figyelem: ez a program nem garantált, ugyanis a komppal szállítható járművek száma limitált, és a helyiek élveznek előnyt, vagyis minket csak akkor visznek át, ha marad hely!) Itt meglátogatjuk a Fókanőt, utána Trøllanes településen hagyjuk autóinkat és néhányórás túrára indulunk. Utunk végállomása egy apró világítótorony, de menet közben felkeressük azt a helyet is, ahol James Bond meghalt a 2021-es Nincs idő meghalni című filmben. Visszatérve Klaksívkba megnézzük a város legnagyobb templomát és a híressé vált focipályát, ahol a Ferencváros is játszott — igaz, nem sok sikerrel. Eysturoy szigeten töltjük délutánunkat, hogy megismerkedjünk a Marmennilinnel Elduvík apró falujában, és felkeressünk egy szurdokot is. Tovább haladva kanyargós szerpentineken egyre csak emelkedünk: úgy tűnik, mintha a semmibe mennénk, annyire kietlen a táj, de pont ez adja a szépségét! Napunk utolsó állomása Gjógv városa, Mária dán királyné egyik kedvence helye, ahol emlékére egy padot is avattak. Aki még bírja, felkapaszkodhat a település melletti hegygerincre, vagy pihenhet egy kicsit a festői szépségű helyen.
Szállás: vendégház (2-3 fős szobák).
Gyalogtúra: táv 8 km; szint: fel 200 m, le 200 m.
2025. május 26., hétfő — Viking valhalla Napunk kezdéseként Funningurba látogatunk, ahol Grímur Kamban vezetésével először telepedtek le a vikingek. Egy rövid gyalogtúra keretében a magasból megcsodáljuk a Funningsfjørður fjordot — ez az egyik leglátványosabb kilátópont Eysturoy szigetén. Továbbhaladva megnézzük a boszorkány és óriás sziklaformákat, melyekhez az egyik legismertebb feröeri legenda, Fáfnir története kapcsolódik. Innen Streymoy szigetére látogatunk, ahol az ország legnagyobb vízesése található, a 140 méter magas, lépcsőzetes Fossá. Jól kiépített ösvényen haladunk fel az első szintig, hogy közelebbről érezzük a lezúduló víztömeg moraját és erejét. Következő megállónk a Tjørnuvík zsákfalu, amely már a vikingek korában is létezett. Apró, színes házaival ez az egyik legbájosabb település Feröeren. Szabadprogram keretében lehetőségünk nyílik sétálni a fekete homokú strandon, vagy egy kiépített úton elindulni, hogy magasabbról csodálhassuk meg a falut. Eddig az út szinte végig a partok mentén vezetett, de most elérkezett az idő, hogy felfedezzük a sziget belsejét! Megérkezve az alig pár lakosú Saksunba, leparkolunk és gyalogosan indulunk a vízfolyás mentén egészen a tengerpartig, ahol az édesvíz találkozik a sós óceánnal. Ezt követően hosszabb autózás vár ránk Kirkjubøur településére, amely a fővárostól délre helyezkedik el. Itt találhatóak a vikingek korából megmaradt Szent Olaf templom romjai, a Magnus katedrális és egy rúnakő is. Kirkjubøurban található továbbá a Kirkjubøargarður (kirkjubøuri királyi gazdaság), amely Feröer egyik ősi gazdasága és Európa legrégebbi folyamatosan lakott faépületét is magában foglalja. Az épület története egészen a XI. századig nyúlik vissza; ez volt a feröeri püspökség rezidenciája és szemináriuma. A hagyomány szerint az épületek alapanyagául szolgáló fa Norvégiából származó uszadékfa. Mivel Feröeren nincsenek erdők, ez a fa rendkívül értékes alapanyagnak számít.
Szállás: vendégház (2-3 fős szobák).
Gyalogtúra: táv 8 km; szint: minimális.
2025. május 27., kedd — Farvæl! Reggel elhagyjuk a fővárost, s a repülőtérre hajtunk, ahol leadjuk bérelt autóinkat és megkezdjük hazautazásunkat. Átszállást követően várhatóan az esti órákban érkezünk Budapestre.
Nyilatkozat Az időjárás, a politikai és járványügyi helyzet, valamint közlekedési nehézségek befolyásolhatják a túra programját. A repülőjáratok pontos indulásától függően az első és utolsó napok programja némileg módosulhat. Az utazás során a csoport minden tagjától elvárható a túravezető útmutatásának követése. A túravezető igen indokolt esetben fenntartja a jogot az utazás programjának kis mértékű megváltoztatására, ha az időjárás, közlekedési nehézségek, politikai viszonyok, járványügyi intézkedések, vagy más, előre nem látható vis maior esetek megkívánják. Előfordulhat, hogy a program változásából vagy bővüléséből kifolyólag olyan látnivalót érintünk, olyan programon veszünk részt vagy olyan szolgáltatást veszünk igénybe, ami az előzetes tervekben nem szerepelt, így ezen tájékoztató sem tartalmazza. Az ilyen esetben felmerülő pótlólagos költség a résztvevőket terheli, a programon való részvétel azonban választható.
Csomagolás Feladott poggyászt nem viszünk magunkkal. Mindenki két darab kézipoggyászt hozhat, melyek maximális mérete 55×40×20 cm illetve 40×20×10 cm, súlyuk (összesen) maximum 10 kg lehet! Ezekben mindennek benne kell lennie, tehát nem hozható pluszban sem fényképezőgép, sem laptop, sem retikül, sem övtáska, semmi! Rendkívül fontos, hogy ezeket a korlátokat ne lépjük át, mert nagyon szigorúan veszik őket, és túllépésükkor megtagadják az adott csomag szállítását! Amikor felszállsz a repülőre, ne legyen sem nálad, sem a kézipoggyászban semmilyen szúró-vágó eszköz, éles vagy tűzveszélyes tárgy, mert ezeket a repülőtér munkatársai elveszik. A kézipoggyászban folyadék maximum 100 ml-es kiszerelésben lehet (tehát pl. egy félig üres 200 ml-es tusfürdő NEM oké, egy teli 100 ml-es viszont igen). Minden folyadéknak számít, ami nem teljesen szilárd (fogkrém, kézkrém, naptej stb.). Ezeket mind együtt bele kell tenni egy maximum 1 liter űrtartalmú zárható zacskóba, és úgy a kézipoggyászba. A repülőn minden nagyon drága, ezért a folyadékellátást úgy oldjuk meg, hogy a kézipoggyászába mindenki betesz egy teljesen üres kulacsot, amelyet a biztonsági ellenőrzés után a tranzit mosdójában megtöltünk vízzel (ez teljesen legális!). Előfordulhat, hogy nagyobbik kézipoggyászunkat a beszállókapunál elveszik, és a repülőgép csomagterében szállítják; ebben az esetben értékeinket (pl. fényképezőgép, pénztárca) kisebb kézipoggyászunkban magunkkal vihetjük a fedélzetre. További információk, részletes tájékoztatás a [www.bud.hu] oldalon.
Egészség és biztosítás Ajánlott gyógyszerek: Láz- és fájdalomcsillapító, görcsoldó, hasmenés elleni szer, ragtapasz, sebfertőtlenítő szer, fásli.
Egészségügyi ellátás& biztosítás: Mivel Feröer nem tagja az Európai Uniónak, így nem érvényes az Európai Egészségbiztosítási Kártya, ezért minden résztvevőnek rendelkeznie kell egészségügyi- és balesetbiztosítással. Ezt a Részvételi díj nem tartalmazza!
Oltások: Kötelező oltás nincs. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlja, hogy minden utazó legyen beoltva a Magyarországon kötelező védőoltásokon felül di-per-te-polio, HPV és szezonális influenza ellen is, úti céljától függetlenül. További ajánlott oltás: covid-19.
Elektromos áram Feröeren a Magyarországon megszokott feszültség és aljzat használatos. Eszközeink akkumulátorait szállásunkon feltölthetjük. Egyszerű elosztót érdemes magunkkal hoznunk.
Étel, ital A reggeliket a Részvételi díj tartalmazza. Utazásunk szervezetten önellátó, ami azt jelenti, hogy mindig szánunk időt vásárlásra a helyi élelmiszerboltokban vagy piacokon, sőt számos alkalommal étkezhetünk éttermekben is. A feröeri árszint jóval magasabb az itthon megszokottnál, alsó-középkategóriás éttermekben kb. 150-180 dán koronáért étkezhetünk. A vezetékes ivóvíz mindenhol biztonságosan fogyasztható az út során, így nincs szükség ásványvíz vásárlására.
Fenntarthatóság Élménytúráinkat a fenntartható turizmus jegyében szervezzük, melynek nyomon követéséhez két mutatót is bevezettünk. Minden utunkra kiszámoltuk, hogy egy utasunk nyomán naponta körülbelül mennyi szén-dioxid egyenértékű károsanyag kerül a levegőbe — és ezt a kibocsátást teljes egészében ellensúlyozzuk is a WWF erre a célra szakosodott partnerén keresztül, 2025-ben megújulóenergia-projektek támogatásával. A Fenntartható Élmény Mutató (F.É.M.) segítségével pedig olyan további tényezők alapján vizsgáltuk élménytúráink fenntarthatóságát, mint például az utazás helyszíne és ideje, a szállások, étkezések és programok mikéntje. Tőled is magas fokú környezettudatosságot várunk el, hiszen élménytúráinkat választva Te is csatlakozol célunkhoz: egy élhetőbb világ létrehozásához. „Qalandbullánk” segítségével megtudhatod, melyek azok a területek, ahol kiemelkedő szükségünk van együttműködésedre, illetve milyen elköteleződéseket várunk el Tőled.
Gyalogtúrák Utazásunk több közepes távú és nehézségű túrát tartalmaz, melyeket átlagos erőnléttel könnyen lehet teljesíteni. Ezeken kívül csak hosszabb-rövidebb sétákra kell számítani.
Időjárás A Feröer szigeteken május végén is meglehetősen hideg tud lenni, nappal 7-9°C közötti hőmérsékletre számíthatunk. Esővel számolnunk kell, ezért mindenképpen hozzunk magunkkal esőkabátot! Erős szélre is készüljünk: fontos a szélálló öltözet! A zord májusi időjárás ellenére is ez az egyik legmelegebb és legkevésbé esős időszak a szigeteken, ezért is megyünk mi is május végén.
Kommunikáció A hivatalos nyelv a feröeri és a dán, de angolul is mindenki beszél. A magyar mobilszolgáltatók rendelkeznek a térségben roaming partnerekkel, azonban a Feröer szigetek nem része a szabályozott roaming díjszabásnak. Az aktuális forgalmi díjakról tájékozódj mobilszolgáltatódnál. Időeltolódás: -1 óra.
Létszám Minimum létszám: 8 fő. Ennél kevesebb jelentkező esetén nem tudjuk elindítani a túrát! Maximum létszám: 18 fő.
Szállások Utazásunk 4 éjszakáját vendégházban töltjük. Előfordulhat, hogy a szálláson nem mindenkinek jut azonos minőségű fekhely; emeletes ágyas elhelyezésre is számítani kell. Ágyneművel nem kell készülni.
Szükséges felszerelés Személyazonosító igazolvány vagy útlevél, bakancs, meleg vízhatlan és szélálló öltözet, törölköző, papucs, kulacs, gyógyszerek, füldugó, kézfertőtlenítő gél.
Tolerancia, viselkedés Az utazás mind fizikailag, mind szellemileg megterhelő és fárasztó tevékenység; ilyen esetben a résztvevők könnyen közelebb kerülhetnek mentális tűréshatárukhoz. Nem szabad elfelejtenünk azonban, hogy bárhol járunk, vendégek vagyunk, ahol ennek megfelelően, kulturáltan kell viselkednünk. Amint megérkezünk utazásunk helyszínére, azonnal egy más kultúrkörben találjuk magunkat, ahol a mienktől eltérő szokások, világnézet, életritmus, értékrend van érvényben. Ezekkel szemben kellő toleranciával kell viseltetnünk! Az eltérő mentalitás miatt a helyiektől nem szabad ugyanazt a rugalmasságot várnunk, mint amit esetleg idehaza megszoktunk. A résztvevőknek utastársaikkal szemben is kellő toleranciával kell lenniük, mivel nincs olyan ok, ami bárkit feljogosítana arra, hogy elrontsa, megnehezítse vagy ellehetetlenítse a csoport bármely tagjának utazását, kikapcsolódását. Az út során váratlan helyzetek adódhatnak, amelyek szintén megfelelő toleranciát kívánnak az utazóktól. Ilyen esetekben kívánatos a pozitív hozzáállás és az új helyzetek megértő elfogadása. A túravezető természetesen mindent megtesz annak érdekében, hogy a váratlan helyzetekből a lehető legjobb eredmény szülessen, emellett azonban a résztvevőktől is elvárható bizonyos alkalmazkodóképesség és csapatszellem. A dohányzóknak tekintettel kell lenniük nemdohányzó társaikra és tilos szemetelniük.
TúravezetésA túravezető feladata, hogy a csoportot koordinálja és a megfelelő helyszínekre eljuttassa, a programokat megvalósítsa, a felmerülő problémákat megoldja, elősegítse a közösségépítést, és mindenben a segítségedre legyen. Nem feltétlenül csak olyan országba vezet túrát, melynek beszéli az általánosan használt nyelveit, de biztosan megtalálja a megfelelő kommunikációs formát az út lebonyolításához. Nem várható el tőle a meglátogatott helyszínek mélyreható történelmi vagy művészettörténeti ismerete, így korlátozott idegenvezetésre számíts — melyet nyugodtan egészíts ki saját ismereteiddel!
Utazás és közlekedés Diszkont és hagyományos légitársaságokkal repülünk Budapest — Koppenága — Sørvágur — Koppenága — Budapest útvonalon. Amennyiben a jelzettől eltérő repülőtérről indulunk / repülőtérre érkezünk, az eredeti városból / városba transzfert biztosítunk. Ételt, italt a repülőjáratokon nem kapunk, érdemes a kézipoggyászban néhány szendvicset magunkkal hoznunk. Feröeren belül bérelt autókkal és (komp)hajókkal közlekedünk. Előfordulhat, hogy egymástól eltérő típusú bérautókat kapunk.
Útiokmányok Magyar állampolgárok érvényes útlevéllel vagy érvényes személyazonosító igazolvánnyal utazhatnak Feröerre.
Valuta Feröer hivatalos fizetőeszköze a dán korona (1 DKK = kb. 55 HUF), ám sehol sem használnak készpénzt, valutaváltásra sincs lehetőség, így mindenképpen bankkártyát hozzunk magunkkal! A magyarországi kibocsátású bankkártyák gond nélkül használhatók. Ajánlott költőpénz: kb. 1200-1400 DKK (étkezésre és apróságokra).
További tudnivalók A további tudnivalókat a Qalandar Kft. honlapján [www.qalandar.hu] elérhető Utazási Szerződés tartalmazza.