2025. augusztus 02., szombat — Vár ránk a délkelet! Várhatóan a hajnali órákban találkozunk a Népligeti buszpályaudvar főbejáratánál (aluljáró szint), majd transzferbuszunkkal a bécsi repülőtérre utazunk, ahonnan több átszállással repülünk Indonézia felé.
Az éjszakát repülőn utazással töltjük.
2025. augusztus 03., vasárnap — A qaland elkezdődik! Előreláthatólag a déli órákban lépünk Indonézia földjére az észak-szumátrai Medanban, mely az ország egyik legnépesebb városa. Fontosságát mi sem érzékelteti jobban, mint hogy neve nemes egyszerűséggel annyit jelent: hely. Mi azonban nem időzünk itt sokat, hiszen minél hamarabb szeretnénk a civilizációt hátunk mögött hagyni. Egy jellegzetes indonéz buszra szállunk, mely a következő napjaink bázisául szolgáló eldugott kis erdei faluba zötyög velünk. Egyre kanyargósabb utunk smaragdzöld rizsföldeken, pálmaligeteken és takaros kis falvakon keresztül vezet, így bőven szolgáltat látnivalót számunkra. A faluba érkezve csodálkozhatunk rá, milyen harmóniában élnek a helyiek a természettel. Érdemes összeszedni bátorságunkat és átkelni a folyó felett kifeszített gyalogos függőhidakon, vagy egy hangulatos bár kényelmes függőágyában megjutalmazni magunkat egy dzsungelkoktéllal.
Szállás: vendégház (2-4 fős szobák).
2025. augusztus 04., hétfő — Találkozás távoli rokonokkal Frissítő reggelink elfogyasztása után felkerekedünk, hogy kétnapos túrával a dzsungel mélyébe hatoljunk! Kis szerencsével nem kell sokat várnunk, hogy megpillantsuk erdőlakó távoli rokonainkat: a vöröses bundájú orángutánokat. Ezek a mókás teremtmények a világ leginkább veszélyeztetett állatai közé tartoznak az illegális kereskedelem és élőhelyük folyamatos csökkenése miatt, azonban itt boldogan élnek, hiszen otthonuk nemcsak UNESCO világörökségi helyszín, hanem nemzeti parki védettséget is élvez. Túránk során érintünk több patakot, folyót és mesés kilátópontot — de ezek mind eltörpülnek az állatvilág szépsége mellett! Olyan fajokkal találkozhatunk, melyeket korábban talán csak állatkertben láttunk, mint például gibbonok, különböző makákók, tukánok, pávák vagy teknősök. Emellett a világon egyedül itt élnek közös fák alatt orrszarvúak, elefántok, tigrisek — és persze az erdő emberei, az orángutánok. Napnyugta közeledtével a hely hangulatához illően banánlevélről fogyasztjuk el zöldségekből, húsból és rizsből készült vacsoránkat, desszertként pedig különböző egzotikus gyümölcsökből csemegézünk. Ahogy leszáll az éj, az esőerdő élővilágának altatódalára szenderedünk álomba táborhelyünkön.
Szállás: telepített sátor (3 fős sátrak).
Gyalogtúra: táv: 8 km; szint: fel 450 m, le 200 m.
2025. augusztus 05., kedd — In the Jungle, the mighty jungle... Ébresztőóránk helyett ma madarak csicsergésére ébredünk, majd folytatjuk a vadon felfedezését. Felvesszük túrapapucsunkat és elgyaloglunk egy közeli vízeséshez, melynek kedvünk szerint megmártózhatunk kristálytiszta vizében, különböző majmokat, halakat, békákat és szitakötőket megfigyelve, vagy a parton ülve élvezhetjük az erdő nyugalmát. Ebéd után hatalmas gumikba ülünk a folyón, és hagyjuk, hogy az erős folyam visszasodorjon minket falunkba. Miután sikerült felocsúdnunk az elmúlt 24 órából, összeszedjük táskáinkat és estére visszatérünk Medan központjába.
Szállás: szálloda (2-4 fős szobák).
2025. augusztus 06., szerda — Át az Egyenlítőn Mai napunk nagy része utazással telik. Korán reggel kelünk, Medan repülőterére utazunk, és rövid repülés után Jáva legfőbb kulturális központjában, Yogyakartában landolunk, amivel immáron a déli-féltekén találjuk magunkat. Ez az egyetlen régió az országban, ahol még mindig alkotmányos monarchia az államforma, hiszen a szultán az örökös kormányzója. Rövid sétát téve a város hangulatos utcáin hamar észrevesszük a hagyományos és modern művészet vegyülését, valamint a holland gyarmatosítás hatását.
Szállás: hostel (6 fős szobák). Ezen a szállásunkon egymás után két éjszakát töltünk.
2025. augusztus 07., csütörtök — Buddhizmus és hinduizmus találkozása Reggelink után egy helyi buszra szállva Jáva legismertebb kulturális látványosságához, a világ legnagyobb buddhista építményéhez, az 1200 éves, lélegzetelállító Borobudurhoz indulunk. Teraszos piramisának lépcsőin felfelé haladva szinte árad felénk a kövekből a spiritualitás, mely az épületkomplexum csúcsára érve tetőzik: itt található az a 72 sztúpa, melyek mindegyike egy-egy meditáló Buddha-szobrot rejt. Mintegy harmincméteres magasságból élvezhetjük a lenyűgöző panorámát, mely rávilágít, milyen csodálatos világban élünk! Ebéd után Borobudur hindu testvérét, Prambanant látogatjuk meg. Ez a legendák tömkelegével átszőtt komplexum többszáz templomból áll, melyek egyenként is impresszívek, de együtt még inkább ámulatba ejtenek. Közülük a három legnagyobbat a Trimurtinak szentelték: Brahmának, Visnunak és Sivának; falaikba pedig az indiai eposz, a Ramayana jeleneteit vésték. Miután beteltünk a látvánnyal, tovább élvezhetjük a város éjszakai hangulatát.
Szállás: hostel (6 fős szobák).
2025. augusztus 08., péntek — Hamutengeren keresztül a vulkán tetejéig Korán reggel vonatra szállunk, hogy magunk mögött hagyjuk közép-jávát és Probolinggót vesszük célba. Több óra vonatozást követően, délután futunk be a kelet-jávai városba, ahol helyi kisbusszal, úgynevezett bemoval indulunk meg hegynek felfele. Zötyögős-kanyargós út után érkezünk meg a Tengger kaldera peremén elhelyezkedő kicsiny faluba, Cemoro Lawangba. Indonézia több mint száz tűzhányója az ország történelmének, kultúrájának és mindennapi életének szerves részét képezi, ami nem meglepő annak tudatában, hogy 76 ma is aktív közülük. Az időnként morgó, pöfékelő, máskor lávát köpő hegyóriások közül talán a leginkább magával ragadó látványt a Bromó nyújtja. A kaldera szélén állva nézzük ezt a hátborzongató vidéket, hiszen a lemenő nap fényében a Bromó és a távolabb magasodó többi vulkán egészen földöntúli hatást kelt. Korán fekszünk, hiszen másnap hajnalban új arcukat fogják mutatni a vulkánok...
Szállás: vendégház (2-4 fős szobák).
2025. augusztus 09., szombat — Ki korán kel....... Pirkadat előtt kelünk, hogy napfelkeltére elérjük azt a kilátópontot, ahonnan már megannyi képet láthattunk. A sötét éjszakai égbolt lassan átvált ébredő narancsba és rózsaszínbe, a táj egyre világosabbá válik, és a körülöttünk lévő hegyek körvonalai egyre élesebbek lesznek. Amint a nap előbukkan a horizonton, a Bromó vulkán kráteréből felszálló gőz és füst különleges atmoszférát teremt, majd a napfény lassan megvilágítja a környező vulkánokat és a tájat. Olyan látvány ez, melyre hosszú évekig egészen biztosan emlékezni fogunk! Hogy közelebbről is megtapasztalhassuk a gyönyőrű tűzhányókat, leereszkedünk a hamutengerbe és meghódítjuk a Bromó vulkánt. A csúcshoz közelítve szinte holdbéli táj tárul elénk, ahogy a már megszokott buja növényzet helyét egyre vastagabb vulkáni hamuréteg veszi át. A kráter peremét elérve, a szédítő mélységbe letekintve olyan érzésünk támad, mintha egy szörnyeteggel néznénk farkasszemet. Fáradtan, de emelkedett lélekkel érünk vissza a faluba, majd a hegyet elhagyva vonatra szállunk, és pár óra alatt egészen Jáva szigetének keleti partjáig utazunk. Banyuwangiban elfoglaljuk szállásunkat, majd korai vacsorát követően nyugovóra térünk, ugyanis ismét az éjszaka közepén indul következő programunk.
Szállás: vendégház (2-4 fős szobák).
Gyalogtúra: táv: 14 km; szint: fel 700 m, le 700 m.
2025. augusztus 10., vasárnap — Milyen is egy tűzhányó belülről? Kora hajnalban a fenséges Ijen vulkánt másszuk meg, melynek különlegessége, hogy az éjszakai sötétben a magas kéntartalmú gázok égéséből eredően kék lángok csapnak fel a vulkán felszínén. Ahogy leereszkedünk a kráter belsejébe, egyre erősebben érezzük a kén szúrós szagát, így gázálarcot húzunk. Leérkezve a kráter aljába a világ legnagyobb kénsavas tavát is megközelíthetjük óvatosan, és ha szerencsénk van, hamar meg is pillantjuk a kék lángcsóvákat, amik nem hagyják magukat egyszerűen lencsevégre kapni. Ismét felkapaszkodva a csúcsra egy nyugalmas helyet keresünk, ahol megvárjuk a napkeltét. A sötétben bűzös, kénköves pokolnak tűnő tó a varázslatos hajnali fényekben egészen megszelídül: először különböző színekben kezd el játszani, míg végül hihetetlen türkizbe nem borul az egész. A természet szépségétől elérzékenyülve indulunk le a hegyről, ám még út közben megismerkedünk a kráter mélyén kenet bányászó helyiek sokszor embertelen történeteivel. Visszaérve felvesszük csomagjainkat, és kompra, majd buszra szállunk, hogy eljussunk Bali elragadó kisvárosába, egyben kulturális központjába: Ubudba. Itt egy pihentető séta után hagyományos ételekkel jól megtömjük hasunkat és a mindig vidám és érdeklődő balinéz emberekkel folytathatunk jóízű beszélgetéseket.
Szállás: hostel (8-12 fős szobák). Ezen a szállásunkon egymás után két éjszakát töltünk.
Gyalogtúra: táv: 10 km; szint: fel 650 m, le 650 m.
2025. augusztus 11., hétfő — Az istenek szigetén Mai napunkra egyszerű autókat bérlünk, hogy Bali szebbnél szebb helyszíneit járjuk be. Először a Bratan-tó ikonikus úszó templomához hajtunk. A tükörsima vízből kimagasló, gyakran misztikus ködbe burkolódzó komplexum három fő- és több melléképületből áll, melyek más-más hindu isteneknek vannak szentelve, de helyet kaptak itt Buddha-szobrok és sztúpák, valamint nem messze egy mecset is — mintegy példát mutatva a vallások békés egymás mellett élésére. Járműveinkbe visszaszállva egy vadul zöldellő rizsföldhöz hajtunk, ahol kellemes sétát teszünk a pálmafákkal szegélyezett teraszokon, miközben jobbra-balra forgatjuk fejünket ezen a mesébe illő vidéken ámuldozva. Innen Bali talán legszebb vízeséséhez indulunk. Ha gyerekkorunkban a Tarzant nézve irigység fogott el a főhős fürdőszobáját látva, szerencsénk van, ugyanis most mi is hasonló körülmények között fürödhetünk! Képeink elkészítése után egy szent erdőbe megyünk, ahol a templomok és fák között majomhadak hemzsegnek. Ajánlott fokozott figyelmet fordítani értékeinkre, nehogy megtetszen valamink a majmoknak! Az erdővel szemben találhatunk egy helyiek között legendás warungot, ahol talán a legfinomabb indonéz specialitást, a satayt kóstolhatjuk meg. Naplemente közben teszünk egy kellemes sétát a rizsföldek és balinéz házak között, zárásként pedig a helyiek körében igen népszerű, turisták által viszont kevéssé látogatott éjszakai piacot keressük fel. Sötétedés után édes fáradtsággal a szemünkben térünk vissza Ubudba.
Szállás: hostel (8-12 fős szobák).
2025. augusztus 12., kedd — Rizsföldek, templomok, vízesések... és még egy kevés rizsföld Ma tovább folytatjuk Bali titkainak feltárását. Elsőként a közelmúltban felfedezett Goa Gajah, vagy más néven Elefánt-templomhoz megyünk. Különlegessége abban rejlik, hogy a hindu mellett egy buddhista szentély is helyet kapott. Ahogy bejárjuk a területet, érezhetjük a két vallási hagyomány harmóniáját. Következő megállónk Gunung Kawi, egy misztikus templomcsoport, amely sziklába vésett szentélyeket rejteget a gyönyörű rizsföldek és erdők között. A templom eldugott kis ösvényein sétálva az ősi kőművesség és a természet szépsége egyesül, megidézve a múlt titokzatos légkörét. Ebédünket egy hagyományos balinéz házban ejtjük meg, majd a helyi konyha ízeivel gazdagodva folytatjuk utunkat a Tukad Cepung vízeséshez. Ez a rejtett gyöngyszem sziklafalak között rejtőzik, ahol a Nap sugarai átszűrődnek, misztikus fényjátékot létrehozva a vízesés mögött. Délután érkezünk meg Sidemenbe, Bali egy békés, csöndes falujába. Szállásunk elfoglalása után kisétálunk a falut körbeölelő rizsmezőkre naplementét nézni, és hagyjuk, hogy a környék szépsége és nyugalma elvarázsoljon bennünket.
Szállás: vendégház (2-3 fős szobák).
2025. augusztus 13., szerda — Ezért szeretjük Balit! Reggelink után elhagyjuk Bali eldugott kis szegletét és egy közeli, fehér homokos öbölbe indulunk, hogy a reggeli hullámok felfrissítsék testünket. Miután feltöltődtünk D-vitaminnal és energiával egy igazán különleges templomhoz utazunk. Goa Lawah kívülről úgy nézhet ki, mint bármely más szentély a szigeten, ám belépve feltárja egyedi titkát. A templom hátuljában egy hatalmas barlang tátong, ami érdekesen magas hangot ad ki. Közelebbről észrevesszük, hogy a hang forrása bizony több száz denevér, akik a szent barlang száját tették lakhelyükké. Ebédünk után a repülőtérre utazunk, ahonnan egy helyi járattal a Komodo Nemzeti Park kapujaként szolgáló Floresre repülünk. Elfoglaljuk a város központjában lévő szállásunkat, és a partra lesétálva, vagy egy tengerre néző tetőbárban lazítva bámuljuk a lenyugvó nap vörösen izzó korongját.
Szállás: hostel (4-6 fős szobák).
2025. augusztus 14., csütörtök — Expedíció indul! Korán reggel kétnapos hajóútra indulunk, hogy természetes környezetében találkozzunk Indonézia hírhedt ragadozójával, a komodói varánusszal. Ez a háromméteres hosszt is elérő pikkelyes hüllő csak ezen a vidéken él, elszigeteltsége miatt sok szempontból egyedülálló, melyek közül talán a legmeglepőbb, hogy szűznemzésre is képes — vagyis nem feltétlenül van szüksége a nősténynek hímre a szaporodáshoz. Mai napunk viszont még a lazulásról szól: hajónkkal több kis szigetet érintve fedezzük fel Indonéziának ezen részét. A tenger olyan kék és tiszta, hogy hajónkról is láthatjuk a vízben rejlő világot, ám jobban tesszük, ha búvárszemüveget és pipát húzva alá is merülünk. A szigeteket körülvevő korallzátonyok között milliónyi színes halacska, fürge rák és hatalmas tengeri teknősök várják a felfedezőket. Szürkület előtt ismét kihajózunk, ezúttal repülőkutya-lesre, amik a nagy hőséget elkerülve ilyenkor kezdenek élelem után kutatni. Az éjszakát ringatózó bárkánk fekhelyein töltjük.
Szállás: hajó (2-4 fős kabinok).
2025. augusztus 15., péntek — Találkozás igazi sárkányokkal Miután frissítő tengeri fuvallatokra ébredtünk, elfogyasztjuk ízletes reggelinket, és folytatjuk a Kis-Szunda-szigetcsoport megismerését. Mai napunk első megállójaként Padar-szigetére hajózunk, felcaplatunk egy kilátópontra, és a reggeli nap fényében gyönyörködünk az elénk táruló látványban: körös-körül a tengert és a megannyi szigetet látjuk, melyek a Komodo Nemzeti Parkot alkotják. Innen a faj névadó szigetét, a szomszédos Komodót vesszük célba, ahol 2-3 órás túrát teszünk sárkánygyíkokat keresve (biztonságunkra helyi vezető ügyel), de minden bizonnyal látunk különböző őzeket, bivalyokat és majmokat is. Itt élnek a világ legnagyobb gyíkjának rekorder példányai, melyek ekkortájt fejezik be párzási időszakukat, így kis szerencsével viaskodó hímeket is megfigyelhetünk. Délután garantáltan rózsaszínben látjuk a világot, hiszen egy romantikus filmbe illő partszakaszon horgonyzunk le, ahol a homokba keveredő piros és fehér koralldarabkák miatt rózsaszínben pompázik minden. Érdemes a vízbe is bemenni, hiszen rendkívül változatos az élővilág: egzotikus halaktól kezdve, tengericsillagokon és kagylókon át ezer meg ezer féle állat él a felszín alatt másfél méterrel. Még egy megállót tartunk a vízen, ahol akár több métert is elérő ördögráják között úszunk egyet, majd búcsút intünk hajónknak és lehorgonyzunk a szárazföldön.
Szállás: hostel (4-6 fős szobák). Gyalogtúra: táv: 5 km; szint: fel 150 m, le: 150 m.
2025. augusztus 16., szombat — Maláj látogatás Utolsó napunkon még egy közeli partszakaszon ejtőzve pihenhetjük ki az elmúlt két hét eseményeit és gondolhatunk vissza a rengeteg életre szóló élményre, ami ez idő alatt ért minket. Búcsúebédünk után visszatérünk a repülőtérre, majd fájó szívvel elhagyjuk Indonéziát és Kuala Lumpurba repülünk. Kora estére érkezünk a maláj fővárosba, remek lehetőséget nyújtva, hogy megcsodáljuk a pompás, esti fényben tündöklő ikertornyokat és a világ második legmagasabb épületét is. Egy utcai étkezdébe még betérhetünk, majd nyugovóra hajtuk fejünket.
Szállás: hostel (4-6 fős szobák).
2025. augusztus 17., vasárnap — A búcsú napja Mai nap végleg búcsút mondunk Délkelet-Ázsiának. Kora reggel megyünk ki a repülőtérre, majd átszállást követően várhatóan az esti órákban érkezünk Budapestre.