Első napA délelőtti órákban találkozunk Liszt Ferenc Repülőtér 2B terminálján a csomagfeladó pultok előtt, ahonnan közvetlen, menetrend szerinti járattal Nur-Szultanba repülünk. Késő este érkezünk Kazahsztán fővárosába, megvacsorázunk, és egy ismerkedő sétát követően vonatra szállunk. Az éjszakát a vonaton utazással töltjük, fekvőkocsiban.
Második napKora hajnalban érkezünk a semmi közepén fekvő Karagandiba. Buszra szállva Dolinkába utazunk, a gulág részeként létrehozott KarLag táborok egykori központjába. 1945 után több tízezer kényszermunkára hurcolt civil- illetve hadifogoly, valamint politikai elítélt is raboskodott itt, elképesztő körülmények között. Dolinkában ma igényes és felkavaró emlékkiállítás található, a központi láger területén állnak az egyes nemzetek emlékművei. A múzeum megtekintése után sétálunk egyet a faluban, majd visszabuszozunk Karagandiba, ahol városnéző sétával töltjük a délutánt: rengeteg szovjet „műremek” maradt itt az utókorra! Megcsodáljuk az itt földet ért Gagarin monumentális emlékművét, majd a város egyedi hangulatot árasztó központi parkja felé vesszük az irányt. Szállás: hostel.
Harmadik napReggeli után ismét vonatra szállunk, és megkezdjük hosszú zakatolásunkat délre: csaknem ezerötszáz kilométeres utunkon először a végtelen kazah sztyeppe látványa kísér, majd vonatunk egyre kopárabb tájakon halad keresztül, s végül a zöld sztyeppét felváltja a száraz, félsivatagi környezet. Az éjszakát a vonaton utazással töltjük, fekvőkocsiban.
Negyedik napReggelre érkezünk a dél-kazahsztáni Türkisztánba: bár a település hajdan a Selyemút egyik fontos állomása volt, mára félreeső, álmos kisvárossá alakult — így kiváló lehetőségünk nyílik arra, hogy bejárjuk a turistáktól alig érintett, eredeti hangulatát jórészt megőrző központot. Itt található az ország legfontosabb műemléke és zarándokhelye, az UNESCO világörökség listáján is szereplő Yasaui mauzóleum. Kozha Akhmed Yasaui a XII. században élő szufi tanítómester volt, ragyogó türkizkék kupolájú síremlékét Timur Lenk építtette tisztelete jeléül. A mauzóleumot számos további épület veszi körül: például a Félig-Földalatti Mecset, a zarándokok által használt középkori fürdő, és egy rendkívül szépen gondozott, finom illatot árasztó rózsakert. Szállás: egyszerű hotel.
Ötödik napMai napunk jórészt utazással telik: reggeli után elhagyjuk a várost, és Üzbegisztán fővárosába, Taskentbe vonatozunk. Egy remek helyi étteremben kezdjük meg ismerkedésünket az üzbég gasztronómiával, majd késő este tovább folytatjuk utunkat vonattal Buhara irányába. Az éjszakát a vonaton utazással töltjük, fekvőkocsiban.
Hatodik napHajnalban érkezünk Közép-Ázsia legszentebb városába, az elbűvölő, mesebeli keleti hangulatot árasztó Buharába. Szállásunk elfoglalása után egész napos sétára indulunk a gyönyörű állapotban fennmaradt óvárosban: első megállónk a Lyabi-Hauz tér, ahol a központi tavacska körül magasodó sokszáz éves eperfák árnyékában hűsölhetünk. Folytatva sétánkat útba ejtjük Közép-Ázsia legrégebbi mecsetét, a IX. századi homlokzattal rendelkező Maghoki-Attart, mely egy V. századi zoroaszter- és egy még korábbi buddhista templom romjaira épült. Bevesszük magunkat a bazár szűk utcácskáiba is: láthatjuk azokat a jellegzetes árkádokat, ahol aranyat, ékszert, szőnyegeket és más értékes holmikat kínáltak a Selyemút utazóinak — természetesen mi is vásárolhatunk a mai portékákból. A bazárból kilépve két medreszéhez (vallási iskolához) érkezünk: az Ulugbek medresze a város legrégebbije, mely számos későbbi épület mintájául szolgált. Vele szemben található a talán még érdekesebb, eredeti állapotában megmaradt Abdul Aziz Khan medresze, ahol egy fafaragásokat bemutató kis múzeumot is láthatunk. Innen a város fő mecsetéhez, a gyönyörű csempedíszítésekkel büszkélkedő Kalon-komplexumhoz sétálunk: ennek része a 47 m magas, 1127-ben épült híres minaret is, mely a maga idejében Közép-Ázsia legmagasabb épülete volt, s még Dzsingisz kán tetszését is elnyerte, ezért épségben hagyta. Még mindig nincs vége a látnivalók sorának: következik az egykori királyi város központja, az Ark Erőd, ahol Buhara történelmi, régészeti és kulturális múzeuma is helyet kapott. Ebben az épületegyüttesben még a XX. század elején is tartottak koronázási szertartást, és híres kelet-kutatónk, Vámbéry Ármin is megfordult itt. Benézünk az emír hivatalos mecseteként szolgáló, faragott fa oszlopokkal díszített Bolo-Hauz mecsetbe is, és megtekintjük a 905-ben épült Ismail Samani mauzóleumot is. Szállás: hostel.
Hetedik napKényelmesen késői reggeli után szabadprogram keretében ismerkedhetünk tovább Buhara varázslatos városával. Érdemes felkeresni az indiai hatásokat magán hordozó, négytornyos Char Minar kaput, elveszni a bazár forgatagában, vagy meglátogatni egyet a méltán híres hamamok (fürdők) közül. Délután vonattal Khívába utazunk: estére érkezünk a több, mint 2500 éves múlttal büszkélkedő városba. A település történelmi magja felidézi a régi Selyemút utazó kereskedőinek, bátor kalandorainak, a hónapokig úton lévő karavánoknak és letűnt birodalmak uralkodóinak mesés emlékeit: a mecsetek, medreszék és paloták ma is úgy állnak, ahogy építették őket. Szállás: hostel.
Nyolcadik napNapunk döntő részét a három kilométer hosszan húzódó városfalak között található, UNESCO Világörökség részét képező Ichan-Qala óvárosban töltjük. Városnézésünk során felkapaszkodunk a legmagasabb minaret tetejére, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a város csodálatra méltó épségben megmaradt központjára. Meglátogatjuk a Khíva jelképének számító tömzsi Kalta Minor minaretet, a Juma mecsetet a maga 218 gyönyörűen faragott faoszlopával, több medreszét és egy egykori karavánszerájt, valamint a helyi lakosok zarándokhelyének számító, a város „védőszentjeként” tisztelt Pakhlavan Makhmud filozófus és birkózó mauzóleumát. Folytatva utunkat következik a Tosh-Khovli palota a kánok háremével, és végül de nem utolsósorban a Kunia-erőd, ahol a Nyári mecset és az Ezüsttrón mellett külön kiállítást tekinthetünk meg Vámbéry Árminról is. Némi szabadprogram és vacsora után ismét vonatra szállunk, és Szamarkandba utazunk. Az éjszakát a vonaton utazással töltjük, fekvőkocsiban.
Kilencedik napReggelre érkezünk a Selyemút legendás városába, Timur Lenk minden képzeletet felülmúló gazdagságú fővárosába. A kegyetlenkedéseiről elhíresült Timur egész életében Dzsingisz kán birodalmának visszaállításán fáradozott. Ha ez nem is sikerült neki, Szamarkandot mindenesetre a kor gazdasági, kulturális és művészeti központjává emelte. Szállásunk elfoglalása után Szamarkand szíve, a lenyűgöző Regisztán felé vesszük az irányt. A fenséges medreszék díszes épületeit milliónyi mozaik és festett kerámia ékesíti; nem véletlenül vált a tér ikonikus jelentőségűvé Közép-Ázsiában. Megcsodáljuk a Regisztán mindhárom medreszéjét, majd felkeressük Timur Lenk mauzóleumát, a Gur Emirt, melynek hatalmas türkizkék kupolája uralja a város látképét. Timur meglepően egyszerű, sötét jádéból készült sírja mellett itt találjuk fiai és unokái sírköveit is, valamint elcsodálkozunk a csillogóan díszített, aprólékos kidolgozású mennyezeten. Innen a Siab-piacra sétálunk, ahol számos izgalmas keleti csemegét kóstolhatunk meg. Városnézésünket a piac szomszédságában álló gyönyörű Bibi-Khanym mecsettel folytatjuk, melynek gigantikus méreteit jól jellemzi a kupola 41 méteres magassága. Az épületet Timur egyik kedvenc felesége, Bibi meglepetésként készíttette éppen háborút vívó ura számára. A közelben találjuk a modern Üzbegisztán első elnökének, Islom Karimovnak nagy becsben tartott síremlékét is. Végül a Shah-i-Zinda épületegyütteshez, az „Élő király nekropoliszához” gyaloglunk, ahol katonai és városi vezetők, továbbá az uralkodó rokonai nyugszanak. Itt találjuk az egész iszlám világ talán leggazdagabb, legváltozatosabb csempedíszítéseit, és itt nyugszik Mohammed unokatestvére, Qusam ibn-Abbas is, aki az iszlám vallás helyi elterjesztőjeként ismert. Szállás: hostel.
Tizedik napReggel búcsút intünk Szamarkandnak, és vonatra szállva Almati irányába indulunk. A nap hátralévő részét és az éjszakát a vonaton utazással töltjük, fekvőkocsiban.
Tizenegyedik napReggelre érkezünk Almati városába, Kazahsztán valódi központjába. Almati igazán élhető nagyváros: rengeteg árnyas park és szökőkút, élénk utcák, remek éttermek és háttérként impozáns hegyek várják az ide érkezőt. A Kok-Tobe hegy tetejéről szemügyre vesszük a hatalmas várost, majd a híres függetlenségi-emlékműhöz látogatunk. Megtekintjük a teljesen fából készült, impozáns Mennybemenetel-katedrálist, mely a világ legmagasabb fa épületei közé tartozik. A katedrálist körülvevő parkban is teszünk egy sétát: a szobrok közül kiemelkedik az a hatalmas alkotás, amely a Szovjetunió minden nemzetiségét igyekszik egy hatalmas térkép előtt megjeleníteni... Délután felkeressük a minden jóval felszerelt központi piacot, majd szabadprogram keretében ismerkedhetünk tovább a várossal. Este egy jól megérdemelt hagyományos orosz banja (szauna) és vacsora vár ránk. Végül felszállunk utolsó vonatunkra, és Nur-Szultan felé indulunk. Az éjszakát a vonaton utazással töltjük, fekvőkocsiban.
Tizenkettedik napReggeli után Nur-Szultan legfontosabb nevezetességeinek megismerésére indulunk. Az egykori Asztana Kazahsztán modern fővárosa 1997 óta, ahol számos izgalmas építészeti megoldással találkozhatunk. Első megállónk a Khan Shatyr: ez a hatalmas, sátor formájú épület 150 m-es magasságával a városkép egyik meghatározó eleme. Továbbsétálva a Bayterek-toronyhoz érkezünk, mely az ország zászlaján is látható mitikus aranytojást testesíti meg. A torony tetejéről letekinthetünk az alattunk elterülő, gondosan tervezett városközpontra. Itt kezdődik a kormányzati negyed, melynek legékesebb épülete természetesen az elnöki palota — de itt találjuk a parlamentet, a nemzeti bankot és az operaházat is. Délután átsétálunk az Isim folyón, és megtekintjük a Louvre mintájára épült üvegpiramist, valamint a Függetlenség Palotáját, ahol Nur-Szultan 2030-ra tervezett, ultramodern látképének makettjével ismerkedhetünk. Utolsó megállónk a Hazrat Szultán mecset, mely Közép-Ázsia legnagyobb muzulmán temploma. Este a repülőtérre utazunk, és hazarepülünk Magyarországra. Az időeltolódás miatt még ezen a napon éjfélre megérkezünk Budapestre.
Nyilatkozat Utazásunk kalandtúra, mely Kazahsztán és Üzbegisztán távoli, elzárt, de békés részeire vezet. A közlekedési eszközök és a szállások nem érik el a fejlett világban elvárható színvonalat, a rossz útviszonyok jelentősen meghosszabbíthatják az utazáshoz szükséges időt. Az időjárás, a politikai helyzet, valamint közlekedési nehézségek befolyásolhatják a túra programját. Az utazás során a csoport minden tagjától elvárható a túravezető útmutatásának követése. A túravezető igen indokolt esetben fenntartja a jogot az utazás programjának kis mértékű megváltoztatására, ha az időjárás, közlekedési nehézségek, politikai viszonyok, járványügyi intézkedések vagy más, előre nem látható vis maior esetek megkívánják. Előfordulhat, hogy a program változásából vagy bővüléséből kifolyólag olyan látnivalót is érintünk, olyan programon is részt veszünk vagy olyan szolgáltatást is igénybe veszünk, ami az előzetes tervekben nem szerepelt, így ezen tájékoztató sem tartalmazza. Az ilyen esetben felmerülő pótlólagos költség a résztvevőket terheli, a programon való részvétel azonban természetesen választható.
Csomagolás Feladott poggyászt nem viszünk magunkkal. Csak és kizárólag 1 darab kézipoggyászt hozhatsz magaddal, melynek maximális mérete 40x30x20 cm, maximális súlya 10 kg lehet! Ebben mindennek benne kell lennie, tehát nem lehet pluszban sem fényképezőgép, sem laptop, sem retikül, sem övtáska, semmi! Rendkívül fontos, hogy ezeket a korlátokat ne lépjük át, mert nagyon szigorúan veszik őket, és túllépésükkor megtagadják az adott csomag szállítását! Amikor felszállsz a repülőre, ne legyen sem nálad, sem a kézipoggyászban semmilyen szúró-vágó eszköz vagy éles tárgy (olló, bicska, stb.), mert ezeket a repülőtér munkatársai elveszik. A kézipoggyászban folyadék maximum 100 ml-es kiszerelésben lehet (tehát pl. egy félig üres 200 ml-es tusfürdő NEM lehet, egy teli 100 ml-es viszont igen). Minden folyadéknak számít, ami nem teljesen szilárd (fogkrém, kézkrém, naptej, stb.). Ezeket mind együtt bele kell tenni egy maximum 1 liter űrtartalmú zárható zacskóba, és úgy a kézipoggyászba. A repülőn minden nagyon drága, ezért a folyadékellátást úgy oldjuk meg, hogy a kézipoggyászába mindenki betesz egy teljesen üres kulacsot, amelyet a biztonsági ellenőrzés után a tranzit mosdójában megtöltünk vízzel (ez teljesen legális!). További információk, részletes tájékoztatás a [www.bud.hu] oldalon. A felszerelés összeállításánál gondolj arra, hogy végig vele kell utaznod, és a felesleges dolgok nagyban megnehezíthetik a pakolást, ezenkívül bosszantóak is! Viszont ha valami fontos dolgot nem pakolsz be, akkor azt nagyon nehezen szerezheted be útközben.
Egészség és biztosítás Ajánlott gyógyszerek: Láz- és fájdalomcsillapító, erős antibiotikum, görcsoldó, akár többféle hasmenés elleni szer, hasfogó, ragtapasz, sebfertőtlenítő szer, fásli. Betegségek: Az itthon megszokottól eltérő táplálkozás és az itthon ismeretlen baktériumok, vírusok okozhatnak hasmenést, kisebb rosszullétet. Egészségügyi ellátás & biztosítás: Egészségügyi ellátás szempontjából elmaradott a terület; nem túl jó a gyógyszerellátottság sem. Kazahsztánban és Üzbegisztánban nem érvényes az Európai Egészségbiztosítási Kártya, ezért minden résztvevőnek rendelkeznie kell egészségügyi- és balesetbiztosítással. Ezt a Részvételi díj nem tartalmazza! Higiénia: A túra során korlátozottak a tisztálkodási lehetőségeink, nem minden este lesz lehetőség fürdésre. Ezekre a napokra érdemes nedves törlőkendőket magunkkal vinni. Oltások: Kötelező oltás nincs. Ajánlott oltások: hepatitis-A, hepatitis-B, hastífusz, di-per-te-polio.
Elektromos áram Minden érintett országban a Magyarországon megszokott feszültség és aljzat használatos, szállásainkon lesz lehetőségünk akkumulátoraink feltöltésére, a vonatos éjszakákra azonban érdemes egy powerbank-et magunkkal hoznunk.
Étkezés és ivóvíz Utunk szervezetten önellátó, ami azt jelenti, hogy néha szánunk időt vásárlásra a helyi piacokon vagy élelmiszerboltokban. A bolti élelmiszerek ára némileg alacsonyabb a Magyarországon megszokottnál; olcsó kifőzdékben és éttermekben kb. 5-euróért étkezhetünk. Kizárólag palackozott víz fogyasztása javasolt, amely mindenütt kapható, másfél liter víz ára körülbelül 0,5 euró. A vonatos utazások során forró víz mindig rendelkezésünkre áll, ezért érdemes egy fém bögrét magunkkal hoznunk, melyben teát, kávét, porlevest készíthetünk.
Fenntarthatóság A résztvevőktől magas fokú környezettudatosságot várunk el. Az utazás során tilos a szemetelés, a védett növények leszedése, az állatok zavarása, bántalmazása és más környezetkárosító tevékenység. Élménytúráinkat a fenntartható turizmus jegyében szervezzük, melynek nyomon követéséhez két mutatót is bevezettünk. Minden utunkra kiszámoltuk, hogy egy utasunk nyomán naponta körülbelül mennyi szén-dioxid egyenértékű károsanyag kerül a levegőbe — és ezt a kibocsátást teljes egészében ellensúlyozzuk is a WWF erre a célra szakosodott partnerén keresztül, 2023-ban megújulóenergia-projektek támogatásával. A Fenntartható Élmény Mutató (F.É.M.) segítségével pedig olyan további tényezők alapján vizsgáltuk élménytúráink fenntarthatóságát, mint például az utazás helyszíne és ideje, a szállások, étkezések és programok mikéntje. Üzbegisztán vízhiánnyal küzd, ezért kiemelkedően figyeljünk a takarékos vízhasználatra!
Időjárás Mivel igen nagy területet járunk be, változatos időjárásra kell készülnünk: északon, Nur-Szultanban a magyarországihoz némileg hűvösebb idő várható, délen Üzbegisztánban azonban erős melegre számíthatunk. Eső is előfordulhat, mindenképpen hozzunk magunkkal esőkabátot vagy esernyőt!
Kommunikáció Leginkább az orosz nyelvet használhatjuk, ezt a legtöbb helyi valamilyen szinten beszéli. Angolul és egyéb európai nyelveken nagyon kevesen tudnak. A magyar mobilszolgáltatók rendelkeznek roaming partnerekkel, azonban sok helyen nincs térerő. Az aktuális forgalmi díjakról tájékozódj mobilszolgáltatódnál. Időeltolódás: Kazahsztánban +4 óra, Üzbegisztánban +3 óra.
Kulturális sokk Kazahsztán és Üzbegisztán szekularizált országok, főként muzulmán lakossággal. Az öltözködés konzervatív, hosszú szárú nadrág/szoknya viselése javasolt. A teljes régióban érezhető a posztszovjet térségekre jellemző hangulat és a sajátos, nem mindig kedves hozzáállás.
Létszám Minimum létszám: 15 fő. Ennél kevesebb jelentkező esetén nem tudjuk elindítani a túrát! Maximum létszám: 52 fő.
Szállások Utazásunk 11 éjszakájából hatot vonaton utazással töltünk. A vonatos éjszakákon úgynevezett termes fekvőkocsiban (плацкартный вагон) utazunk, tiszta ágyneműt kapunk. További 5 éjszakát hostelekben töltünk. A célterület szálláslehetőségei nagyban különböznek a fejlett világétól: a szállások igen egyszerű színvonalúak, és nem minden esetben tiszták. Néhány szállásunkon csak közös fürdőszoba található, vagy csak hideg vízre számíthatunk. Előfordulhat, hogy egyes szállásokon nem mindenkinek jut azonos minőségű fekhely; emeletes ágyakra is számítani kell. Hálózsák nem szükséges.
Szükséges felszerelés útlevél, esőkabát/esernyő, diákigazolvány, törölköző, saját gyógyszerek, fém bögre és kanál/villa a vonatos étkezésekhez, WC papír, zárt cipő, meleg öltözet, napkrém, napszemüveg, kézfertőtlenítő gél, füldugó, hölgyeknek kendő templomok és mecsetek látogatásához.
Tolerancia, viselkedés Az utazás mind fizikailag, mind szellemileg megterhelő és fárasztó tevékenység; ilyen esetben a résztvevők könnyen közelebb kerülhetnek mentális tűréshatárukhoz. Nem szabad elfelejtenünk azonban, hogy bárhol járunk, vendégek vagyunk, ahol ennek megfelelően, kulturáltan kell viselkednünk. Amint megérkezünk utazásunk helyszínére, azonnal egy más kultúrkörben találjuk magunkat, ahol a mienktől teljesen eltérő szokások, világnézet, életritmus, értékrend és vallás van érvényben. Ezekkel szemben kellő toleranciával kell viseltetnünk! Az eltérő mentalitás miatt a helyiektől nem szabad ugyanazt a rugalmasságot várnunk, mint amit esetleg idehaza megszoktunk. Ez a posztszovjet térségekben különösen is igaz! A résztvevőknek utastársaikkal szemben is kellő toleranciával kell lenniük, mivel nincs olyan ok, ami bárkit feljogosítana arra, hogy elrontsa, megnehezítse vagy ellehetetlenítse a csoport bármely tagjának utazását, kikapcsolódását. Az út során olykor váratlan helyzetek adódhatnak, amelyek szintén megfelelő toleranciát kívánnak az utazóktól. Ilyen esetekben kívánatos a pozitív hozzáállás és az új helyzetek megértő elfogadása. A túravezetők természetesen mindent megtesznek annak érdekében, hogy a váratlan helyzetekből a lehető legjobb eredmény szülessen, emellett azonban a résztvevőktől is elvárható bizonyos alkalmazkodóképesség és csapatszellem. A dohányzóknak tekintettel kell lenniük társaikra, és nem szabad szemetelniük.
Utazás Diszkont légitársaságokkal repülünk Budapest — Nur-Szultan — Budapest útvonalon. Amennyiben az itt jelzettől eltérő repülőtértől indulunk/repülőtérre érkezünk, az eredeti városból/városba transzfert biztosítunk. Ételt, italt a repülőjáratokon nem kapunk, érdemes a kézipoggyászban néhány szendvicset magunkkal hoznunk. A célterületen fekvőkocsis vonatokkal és városi tömegközlekedéssel utazunk.
Útiokmányok Magyar állampolgárok érvényes útlevéllel, vízum nélkül utazhatnak Kazahsztánba és Üzbegisztánba. Az útlevélnek a hazaérkezéstől számítva még legalább 6 hónapig érvényesnek kell lennie!
Valuta Kazahsztán hivatalos fizetőeszköze a tenge (1 KZT = kb. 0,8 HUF), Üzbegisztán hivatalos fizetőeszköze pedig a som (1 UZS = kb. 0,03 HUF). Költőpénznek készpénz kivitele javasolt euró formájában. Javasolt költőpénz: kb. 10-15 euró/nap.
További tudnivalók A további tudnivalókat a Qalandar Kft. honlapján [www.qalandar.hu] elérhető Utazási Szerződés tartalmazza.